''Şehitlerimizin manevi emanetlerinin ifadesi olan tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet ülküsüne sıkı sıkıya sahip çıkıyoruz"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bugün Türkiye, terör örgütleriyle olan mücadelesini geçmişe göre çok daha kararlı bir şekilde veriyorsa bunda 15 Temmuz zaferinin çok büyük etkisi vardır. Bugün Cudi'de, Gabar'da, Tendürek'te, Bestler Deresi'nde eğer bu mücadeleyi kararlı bir şekilde veren askerimiz varsa, polisimiz varsa, güvenlik güçleri varsa biliniz ki işte bu, buradan geliyor. Hem devletimiz bu mücadeleyi sekteye uğratan hainlerden temizlenmiştir, temizleniyor hem de güvenlik güçlerimiz arkalarında koskoca bir milletin olduğunu şüpheye yer bırakmayacak şekilde görmüşlerdir" dedi. 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen iftar programında şehit yakınları ile bir araya geldi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, sözlerine, "Sizleri en kalbi duygularımla hasretle, muhabbetle selamlıyorum. Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ebedi azaptan kurtuluş olan mübarek ramazan-ı şerifin bu ilk iftarına bizleri kavuşturan Rabbime sonsuz hamd-ü senalar olsun" diyerek başladı.

 

Kendilerini şehit aileleriyle iftar sofrasında buluşturan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, terörle mücadelede ve 15 Temmuz darbe girişiminde şehit düşenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına sabırlar, gazilerden tedavisi sürenlere de acil şifalar diledi.
 

Türk milletinin tarihin her döneminde inancı, vatanı, bağımsızlığı, bayrağı, ezanı gibi mukaddes bildiği değerler uğruna canı pahasına mücadele vermekten çekinmemiş aziz bir millet olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyada 34 farklı ülkede 78 ayrı şehitliği olan bir başka milletin bulunmadığını söyledi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

 

"Bugün de istiklalimize ve istikbalimize yönelik her saldırıya karşı aynı şuur ve kararlılıkla mücadele ediyoruz. Ecdadımızın emanetlerini yere düşürmemek için her türlü fedakarlığı yapıyoruz. 100 yıl önce ülkemizi dilim dilim doğramak ve küçük parçalar halinde yutmak için kurulan planları Çanakkale'de, Kut'ül Amare'de, Bakü'de, Dumlupınar'da, İzmir'de yerle yeksan etmiştik. Milletimizin 15 Temmuz gecesi aynı niyetle harekete geçenlerin heveslerini bir kez daha hamdolsun kursaklarında bırakmıştır. Askerimiz, polisimiz, güvenlik korucularımız 33 yıldır kesintisiz süren bölücü terör örgütleriyle mücadelelerinde gösterdikleri kahramanlıkla yine bunların heveslerini kursaklarında bırakmıştır. Suriye'de yürüttüğümüz Fırat Kalkanı Harekatı'yla birlikte Irak'ta yürüttüğümüz operasyonları da bu kapsamda sayabiliriz. Bu operasyonlar, özgürlüğümüze ve geleceğimize yönelik saldırılar karşısında mücadelemizin sınırlarının nerelere kadar uzanabileceğini herkese göstermiştir. Hamdolsun, bugün de güvenlik güçlerimizden, vatandaşlarımıza kadar herkes bu hassasiyetini en üst düzeyde muhafaza etmektedir. Biz de milletimizden aldığımız güçle, destekle bu kadim mücadeleyi sürdüreceğiz, sürdürüyoruz.”

 

-“Sadece 15 Temmuz'un değil 12 Eylül'ün, 28 Şubat'ın, 12 Mart'ın, 27 Mayıs'ın tekerrürüne de müsaade etmeyeceğiz"

 

Bugünün 27 Mayıs darbesinin 57. yıl dönümü olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: 

 

"Bu darbe sonunda Adnan Menderes ve arkadaşlarının idamı Türk siyasi tarihinin en yürek yaralayıcı hadiselerinden birisidir. Merhum Menderes'e ve arkadaşlarına Allah'tan rahmet diliyorum. Türkiye'nin darbeler dönemini artık bir daha açılmamak üzere kapattığını sandığımız bir dönemde yaşadığımız 15 Temmuz felaketi, milletimizin yüreğinde ve hafızasında derin izler bırakmıştır. Hani Mehmet Akif, 'Tarihi tekerrür diye tarif ediyorlar. Hiç ibret alınsaydı tekerrür mü ederdi' diyor ya; biz inşallah 15 Temmuz'dan ibret alacağız ve bir daha tekerrürüne de izin vermeyeceğiz. Sadece, 15 Temmuz'un değil 12 Eylül'ün, 28 Şubat'ın, 12 Mart'ın, 27 Mayıs'ın tekerrürüne de müsaade etmeyeceğiz. Bunun yolu milletimizin 7'den 70'e tüm fertleriyle değerlerine, haklarına, özgürlüklerine, geleceğine sahip çıkmasıdır. 15 Temmuz'un diğer tüm darbelerden ve darbe girişimlerinden farkı milletimizin işte bu iradeyi ortaya koymuş olmasıdır. Emin olunuz o gece verdiğimiz 249 şehidimizin hiçbirinin tek bir damla kanı, tek bir nefesi dahi boşa gitmemiştir. Aynı şekilde 2 bin 193 gazimizin hiçbirinin fedakarlığı heba olmamıştır. Bizim kültürümüzde şehitlik veya gazilik iki güzelden biri olarak ifade edilir. O gece iki güzelden hangisi olursa onu arzulayarak sokakları, meydanları dolduran milletimiz artık kendisine yönelik saldırılara sessiz ve tepkisiz kalmayacağını göstermiştir.”

 

- "Bu aziz milletin bir ferdi olmaktan gerçekten mutluluk duyuyorum" 

 

Milletle iftihar ettiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

 

"Bu aziz milletin bir ferdi olmaktan gerçekten mutluluk duyuyorum. Rabbime hamdolsun bizleri bu milletin bir ferdi olarak yarattı ve bu millete hizmetle şereflendirdi. Bundan sonra adı ve söylemi ne olursa olsun hiçbir terör örgütünün ülkemize yaptığı ihanet, cezasız kalmayacaktır. Dünyanın en modern savaş araçları karşısındaki en etkili gücün hala iman dolu yürekler olduğunu gösteren milletimin her bir mensubuna buradan bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. İmandır o cevher ki ilahi ne büyüktür/İmansız olan paslı yürek, sinede yüktür. Bu millet, imanının gereğini yaptı. 'Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma sakın/ Siper et gövdeni, dursun bu hayasızca akın/Doğacaktır sana vadettiği günler Hakk’ın/Kim bilir, belki yarın belki yarından da yakın.' İşte bu millet o gece, ne yaptı? Göğsünü siper etti, bütün o teknolojinin ileri gelen silahından tutunuz uçaklarına, helikopterlerine karşı tankların altına yatmaya varıncaya kadar hepsini gerçekleştirdi ve bir şey ortaya çıktı; demek ki iman geçilmez bir kaledir. 15 Temmuz'da işte bu büyüklüğü gördüğümüz için artık yarınlarımıza çok daha umutlu şekilde bakabiliyoruz.”

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bugün Türkiye, terör örgütleriyle olan mücadelesini geçmişe göre çok daha kararlı bir şekilde veriyorsa bunda 15 Temmuz zaferinin çok büyük etkisi vardır. Bugün Cudi'de, Gabar'da, Tendürek'te, Bestler Deresi'nde eğer bu mücadeleyi kararlı bir şekilde veren askerimiz varsa, polisimiz varsa, güvenlik güçleri varsa biliniz ki işte bu, buradan geliyor. Hem devletimiz bu mücadeleyi sekteye uğratan hainlerden temizlenmiştir, temizleniyor hem de güvenlik güçlerimiz arkalarında koskoca bir milletin olduğunu şüpheye yer bırakmayacak şekilde görmüşlerdir" dedi. 

 

-“Cumhurbaşkanı olarak ben de yanınızdayım"

 

Terör örgütlerinin kendilerini en güvende hissettikleri yerlerin tozunu attıran askerlerin, polislerin, korucularının "Delikanlım! İşaret aldığın gün atandan/Yürüyeceksin, millet yürüyecek arkandan/Sana selam getirdim Ulubatlı Hasan'dan/Elde sensin, dilde sen, gönüldesin, baştasın/Fatih'in İstanbul'u fethettiği yaştasın" hissiyatında olduğunu düşündüğünü anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "15 Temmuz günü FETÖ mensuplarının üzerine bizimle birlikte tüm milletimiz yürümüştür. Bölücü terör örgütünün üzerine de orada bu mücadeleyi veren kahramanlarımızla birlikte tüm milletimiz yürüyor. Milletlerin tarihlerinde böyle diriliş, böyle şahlanış dönemleri her zaman ortaya çıkmaz. Türk milleti, yeni bir diriliş, yeni bir kuruluş, yeni bir yükseliş döneminin işaretini, 15 Temmuz direnişi ile vermiştir. Bize ve bizden sonra gelenlere düşen görev, bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmektir. İşte bu anlayışla şehitlerimizin manevi emanetlerinin ifadesi olan tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet ülküsüne sıkı sıkıya sahip çıkıyoruz" diye konuştu.

 

Şehitlerin emanetleri olan, geride bıraktıkları yakınlarına sahip çıktıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile diğer kuruluşların bu konuda her türlü çabayı gösterdiğini vurgulayarak, katılımcılara şöyle seslendi:

 

"Şehit yakınlarımızın ve gazilerimizin her türlü meselelerinde, Cumhurbaşkanı olarak ben de yanınızdayım. Şunu açık ve net söyleyeyim, belki haklarınız konusunda bazı eksikler, bazı aksamalar olabilir. Bunlardan dolayı da ben özellikle hükümetimiz adına sizlerden özür diliyorum. Fakat bu aksamalar, aksaklıklar için de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız her zaman yanınızdadır, müracaatınızı oraya yaptığınız anda da bu aksaklıklar süratle giderilir. Bundan hiç endişeniz olmasın. Valiliklerimiz aynı şekilde. Hiçbirisi eğer bunu yerine getirmiyorsa, lütfen bizim de kapımızı çalın. Şehit yakınlığı ve gazilik unvanları başlı başına bir şeref, gurur kaynağıdır. Bunun karşılığı hiçbir maddi değerle, dünyevi paye ile ölçülemez. Bu unvanları taşıyan her bir kardeşimin temsil ettikleri kavramların önemine uygun bir vakar içinde hareket ettiklerini biliyorum. Bunun için de her birinize ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum.”

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ramazanın mübarek, yapılan ibadetlerin ve duaların kabul olmasını diledi.

 

-‘’Bu vatan şehitlerin üstün fedakarlıkları ve milletin benzersiz cesaretiyle elde ettiği büyük zaferler üzerine inşa edilmiştir’’

 

Programda bir konuşma yapan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya ise, bu vatanın, şehitlerin üstün fedakarlıkları ve milletin benzersiz cesaretiyle elde ettiği büyük zaferler üzerine inşa edildiğini söyledi.

 

Bu zaferlerin, tıpkı Malazgirt’te, Çanakkale’de, Dumlupınar’da, 15 Temmuz'da olduğu gibi tarihe altın harflerle yazılan destansı mücadelelerin neticesi olduğunu anlatan Bakan Kaya, elde ettikleri her zaferin Allah’tan olduğuna inanan bir millet olduklarını aktardı. 

 

Bakan Kaya, Allah’ın nasip ettiği bu zaferlerin mimarının şehitler olduğunu dile getirerek, şehitlerin gökteki yıldızlar, ay ve güneş gibi varlıklarına ışık tutmaya, kendilerine yol göstermeye devam ettiğini ifade etti. 
 

Bu milletin, bin yıldır Anadolu topraklarında milli ve manevi değerleriyle var olduğunu vurgulayan Bakan Kaya, "Ramazan ayı bu değerleri güçlü bir şekilde hissettiğimiz, bizleri Allah’a yaklaştıran, sabrı ve infak etmeyi öğreten, birlik ve beraberliğimizi güçlendiren bir aydır. Rahmet ve mağfiretin, yardımlaşmanın, dayanışmanın, cömertliğin, şefkatin ve merhametin bizleri kuşattığı bu ayda, en büyük temennimiz yeryüzünde barış ve adaletin kalıcı bir şekilde tesis edilmesidir. Suriye’de, Irak’ta, Filistin’de, Myanmar’da acı ve gözyaşının dinmesidir. Kadınlar ve çocuklar adına, yeryüzündeki tüm mazlumlar adına en büyük duamız budur" diye konuştu. 

 

-“Bu millet 15 Temmuz'da özgürlüğüne aşık olduğunu gösterdi”

 

Bakan Kaya, bu milletin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde 15 Temmuz'da özgürlüğüne aşık bir millet olduğunu dünyaya gösterdiğini ifade ederek, "Bizler şehadete sevdalı kahraman bir neslin evlatlarıyız. Can verdik, bedel ödedik fakat tek karış vatan toprağını hainlere, teröristlere teslim etmedik. Şairin ifadesiyle, 'Bu vatan toprağın kara bağrında sıradağlar gibi duranlarındır / Bir tarih boyunca onun uğrunda kendini tarihe verenlerindir"şeklinde konuştu. 

 

Şehit yakınlarına seslenen Bakan Kaya, şunları kaydetti:

 

"Sizlerin göstermiş olduğu büyük fedakarlıkların, sabrın ve metanetin karşısında biliyorum ki sözlerimiz kifayetsiz kalır. Hükümet olarak acılarımızı hafifletmek, yaralarımızı sarmak için sizlere hizmetkar olmayı kendimize en büyük bahtiyarlık sayarız. Bu anlayışla maddi ve manevi tüm imkanlarımızı siz değerli kardeşlerimiz için seferber ettik. Şehit yakınlarımız için hükümet olarak bugüne kadar ne yapmamız gerekiyorsa hiç tereddüt etmeden yerine getirdik ve yerine getirmeye devam ediyoruz. Onların aziz hatıralarını 15 Temmuz ruhuyla her yerde yaşatmaya devam edeceğiz. Şehitlerimizin emaneti bu topraklarda barışın, istikrar ve güvenin adresi olmayı, vatanın bölünmez bütünlüğünü korumayı sürdüreceğiz.”

 

Bakan Kaya, zaferin, adalet ve merhamet için mücadele edenlerin olduğunu dile getirerek, "Aziz milletimizin selameti, hak ve adalet için mücadele ediyoruz. Bu cennet vatan, kahraman ecdadımızın her karış toprağını ilim ve irfanla dokuyarak, bizlere emanet ettiği topraklardır"ifadelerini kullandı.

 

İftara Emine Erdoğan Hanımefendi, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci ve şehit yakınları katıldı.

 

Sonraki Sayfa: Bakan Kaya Bingöl’de

Önceki Sayfa : Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan şehit ailelerine ziyaret